B2B Bayi Paneli Web Sitesi nedir ve nasıl yapılır? - Noisoft İnternet Hizmetleri

B2B Bayi Paneli Web Sitesi nedir ve nasıl yapılır?

B2B nedir?

Firmadan firmaya ifadesinin kısaltılmış hali B2B’dir. B2B ( Business to Business ) pazarlamada, bir firmanın ürün ve hizmetleri diğer firmalara pazarlanır. B2B pazarlamaya örnek olarak; reklam ajansları, hosting hizmetleri ve grafik tasarım hizmetleri, ofis mobilya üreticileri verilebilir.

B2B iş modelinde, toptan ürün alım satımları yapan firmaların yanı sıra üretici firmalar, perakende firmalara da satış yapabilirler. B2B’nin farklı modelleri de bu nedenle mevcuttur.

B2B türleri

B2B türlerini 3 ana başlık altında toplayabiliriz.

Ürün tabanlı B2B

Fiziki bir ürünün alım satımları üzerinden ticaret işlemi yapılmaktadır.

Servis tabanlı B2B

Fiziksel ürünlerin yerine hizmet odaklı ve ilgili firmaya çözüm üreten hizmet ürünleri odaktadır. Pazarlama ve/ya reklam ajansları, finansal çözüm sunan firmalar servis tabanlı iş modelinde yer alır.

Yazılım tabanlı B2B

Bu modelde, doğrudan firmalara ihtiyaçlarına özel yazılım çözümleri sunulur. Müşteri ilişkileri yönetim yazılımları, pazarlama otomasyon yazılımları, analitik çözümler sunan firmalar bu iş modeline örnek olarak verilebilir.

B2B ve e-ticaret

 B2B e-ticaret tek bir sektör için kurulabildiği gibi farklı sektörleri de bünyesinde barındırabilir. Firmaların alışveriş işlemlerini daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmesini sağlamaktadır.Satış yapacak olan firma geleneksel ticaretten farklı olarak bir e-ticaret sitesi üzerinden müşterilerine ulaşarak, satışlarını bu site üzerinden gerçekleştirirler.

B2B ve online pazar yerleri

Amazon ve/ya Alibaba gibi platformlar üzerinde farklı ülkelerdeki perakendeci firmalara satış yapılabilmekte. Bu da online alışveriş kanalı ile küresel çapta hizmet verilmesini kolaylaştırmaktadır.

B2B ve B2C İş Modelleri Arasındaki Farklar

  • B2B alanında müşteriler ürünü daha çok mantıksal fayda açısından değerlendirirken, B2C müşterileri ürünleri duygusal fayda açısından değerlendirmektedir.
  • B2B alanında müşterilerin bir ürünü tekrar satın alma ihtimali, B2C alanına göre daha yüksektir.
  • B2B alanında ürünlerin fiyatları ya da teslim edilme koşulları pazarlığa açıkken, B2C alanında taahhüt edilen şartlara uymak zorunludur.

B2B nasıl yapılır?

Şirketler arası pazarlama (B2B) ile şirketten insana pazarlama (B2C), ikisinin de özünde iletişim olduğu için aynı gibi görünür, ancak kesinlikle farklıdır. Birinde hedef müşteri tüketicidir, yani insandır. Diğerinde potansiyel müşteri, şirkettir.

Hedef kitlenizi belirleyin

Sattığınız ürünlere talep gösterecek firmaları belirlemeniz ve bu firmaların kullandığı iletişim kanalları üzerinden onlara ulaşmanız bu süreçte oldukça önemli.

Dijital pazarlama çalışmaları yapın

Dijital pazarlama çalışmaları ile online platformlar üzerinden tanıtım çalışmaları yaparak, daha geniş kitlelere ulaşabilir, ürünlerinizin ve markanızın bilinirliğini artırabilirsiniz.

Kaliteli ürün fotoğrafları kullanın

Kaliteli fotoğraflar kullanmanız, müşterilerinizin ürünleri daha iyi görmelerini sağlar. Bunun yanı sıra farklı açılardan çekilen fotoğraflarla ürünleri daha iyi sergileyebilirsiniz.

Ürün açıklamalarına önem

Ürünlerinizle ilgili detaylı bilgi almalarını sağlamak, ürün özelliklerini göstermek ve ürünle ilgili soru işaretlerini müşterilerin kafasından kaldırmak için ürün açıklamalarınızı açıklayıcı ve detaylı bir şekilde e-ticaret sitenizde yazmanız gerekir.

SEO çalışmalarına odaklanın

Ürün sayfalarının yanı sıra, varış sayfalarınızda ve blog çalışmalarınızda SEO çalışmaları yaparak, organik trafik çekmeye de çalışmalısınız.

Anasayfaya Dön

Facebook

Open chat