Seo çalışmaları nasıl etkileniyor konulu blog yazımız

SEO çalışmaları nasıl etkileniyor ?

seo çalışmaları

SEO (Search Engine Optimization) yani türkçesi arama motoru optimizasyonu, Google organik yani reklamsız arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkabilmek için yapılan teknik, site içi ve site dışı optimizasyon çalışmalara verilen genel isimdir.

Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde Google’ın indeksleme algoritmaları, mekaniklikten çıkarak, kullanıcı niyetlerini anlamaya ve daha semantik bir yapıya kaymaya başladığı için kullanıcı deneyimi de bu noktada önemli bir rol oynamaya başladı.

Kullanıcı deneyimi ve SEO ilişkisi

Kullanıcı deneyiminin sadece siteye gelen ziyaretçileri etkilediği düşünülse de, sıralamalar üzerinde de etkisi olup bu etki her geçen gün artmaktadır. Ziyaretçilerin sitede geçirdiği süre, gezdiği sayfa sayısı gibi faktörler Google tarafından dikkate alınıp, sitenin sıralamasını doğal olarak da SEO çalışmalarını etkilemektedir.

UX üzerine yapılan yatırımlar sitedeki dönüşümleri arttırırken aynı zamanda siteye gelen ziyaretçi sayısını yükseltmeye de yardımcı olur. Bir taşla iki kuş vuran kullanıcı deneyimi önümüzdeki yıllarda kendinden çok söz ettirecek gibi duruyor.

Güzel bir web site tasarımı iyi bir kullanıcı deneyimi demek değildir. Kullanıcı deneyimi tasarımın güzelliğinden çok, site ziyaretçilerinin site üzerindeki eylemlerini ne kadar rahat ve anlaşılır bir şekilde gerçekleştirdiği ile alakalıdır. Bu durumda da kullanıcı deneyimi ve SEO’yu ele aldığımızda özellikle üzerinde durmanız ve anlamanız gereken bazı metrikler bulunuyor. Bunlar hem site performansınızı anlama hem de kullanıcı deneyimi konusunda sitenizin ne durumda olduğunu görmenizi sağlar.

  • Sitede geçirilen süre:
  • Siteyi terk etme oranı
  • Geri dönen kullanıcıların oranı
  • Ortalama sayfa ziyaret sayısı

Kullanıcı deneyimini etkileyen faktörler

Sayfa yüklenme hızı

Mobil uyumluluk

Fotoğraf, video ve metin

Kullanıcı deneyiminin arama motoru etkileri

Kullanıcı bir web sitesi üzerinde ne kadar uzun süre vakit geçirir, ne kadar farklı sayfa görüntüler ve bu site üzerinde bir eylem gerçekleştirirse, Google, bu sitenin ve sitenin içeriklerinin arama sorgularıyla uyumlu olduğu kanısına varırken, kullanıcı deneyimi olarak da ziyaretçileri tatmin ettiğini düşünür. Bu noktada da bu sayfaların değerlerini yükselterek, daha üst sıralarda indekslemeye başlar.

Bu durumun tersinin yaşandığı durumlarda da Google, otomatik olarak web sitenin içerik ve kullanıcı deneyimi olarak yetersiz olduğunu düşünür. Bu sebeple de siteyi diğer alternatif sitelerden daha alt sıralarda göstermeye başlar.

Anasayfaya Dön

Facebook

Open chat